Komşuya Eziyet

“Komşunun köpeğine taş attığın zaman ona eziyet etmiş olursun.”

İslam dini, komşuya eziyet etmeyi haram kılmıştır. Nitekim Peygamber Efendimiz: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse; komşusuna eziyet etmesin” buyurmuştur.
Hz. Peygamber’e (s.) “Filan kadın bütün gün oruç tutuyor, geceleri de ibadetle geçiriyor; fakat komşularına eziyet ediyor” denildiğinde “O ateştedir.” buyurdu.
Sosyal bir varlık olan insan çevresi ile sürekli ilişki içerisindedir. İsteyerek veya istemeyerek çevresine rahatsızlık verebilir, eziyet edebilir. Bundan azami ölçüde kaçınmak gerekir. Depremin merkez üssüne en yakın olan şiddeti nasıl en fazla hisseden ise ezayı da akrabalarımız, komşularımız daha fazla hisseder. Onlar üzerinde açtığı yaralar diğer insanlarınkinden fazla olur. Komşumuza yaptığımız küçük eziyetler, başkalarına karşı yaptığımız büyük eziyetler –ki onu da yapmamalıyız- daha şiddetlidir, daha fazla can yakar.
Komşumuz elimizden de dilimizden de emin olmalıdır. Komşumuzun ne çocuğunu ne de hayvanını sözlerimizle veya davranışlarımızla incitmemiz doğru değildir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: